روش مطالعه ی فیزیک 3

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:1; mso-generic-font-family:roman; mso-font-format:other; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 0 0 0 0 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} .MsoPapDefault {mso-style-type:export-only; margin-bottom:10.0pt; line-height:115%;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

 

روش مطالعه ی فیزیک 3

 
درس فیزیک 3 دارای اهمیت زیادی هم از جهت امتحان نهایی و هم کنکور سراسری به واسطه­ی تعداد سئوالات مطرح شده می­باشد. در عین حال که این فصل پر محتوا و مهم است برای عده­ی زیادی از دانش­آموزان بسیار لذت بخش می­باشد.کتاب درسی در این درس بسیار اهمیت دارد در حالی که اکثر دانش­آموزان تمام وقت خود را صرف مطالعه­ی جزوه­ی معلم و حل سئوالات خارج از کتاب می­کنند. به­دلیل پیش­رو داشتن امتحان نهایی و کنکور سراسری مطالعه و تسلط بر این منبع مطالعاتی بسیار مهم است. برای یادگیری بهتر مطالب: * تمام مثال­ها، تمرین­ها و فعالیت­های کتاب درسی را خط به خط دنبال کنید * تا حد امکان از محاسبات ذهنی پرهیز کنید و همه مطالب را روی کاغذ بیاورید تا دقت محاسبه­­­ی شما بالاتررود*برخی از مباحث کتاب، مطالب تقریباً حفظی است. برای یادگیری آن­ها بهتر است پس از یادگیری دقیق مطلب، یک­بارآن­ها را به زبان خودتان بازنویسی کنید، با این­کار مطلب برایتان مرور می­شود و در صورت فراموشی مطلب به سرعت نسبت به رفع آن اقدام کنید، البته شب امتحان این بازنویسی­ها هم به درد می­خورد * سعی کنید یک مسئله را برای یادگیری بهتر و عمیق­ترمطلب، بار چند بار حل کنید* فرمول­ها را برای تسلط بیشتر دسته­بندی کنید * نکته بسیار مهم که نقش بسزایی در حل مسائل فیزیک دارد رسم شکل در حین خواندن  صورت مسئله است که شما هم این­کار را تمرین کنید * به علامت­ها و تمام مراحل حل مسئله به خصوص علامت­های مثبت و منفی توجه کنید.

و اما بررسی فصول فیزیک3 ....

فصل اول:  ترمودینامیک

این فصل از متفاوت­ترین فصول کتاب فیزیک است به­طوریکه بسیاری از بچه­های قوی هم بعد از مطالعه این فصل احساس می­کنند که خوب متوجه مطالب نشده­اند.در این فصل مباحثی همچون چرخه ماشین گرمایی، چرخه اتو و قوانین ترمودینامیک مطرح شده است که به دقت مفاهیم آن را باید درک کرد. این فصل دیگر تکرار نمی­شود و به عنوان پیش­نیاز و یادگیری بهتر مطالب، مرور فصل دما و گرمای فیزیک 1 وفصل 6 فیزیک 2 می­تواند کمک حال شما باشد. سعی کنید تعاریف را دسته­بندی کرده و با دقت فرا گیرید و مبحث تحلیل نمودارها تمرین کنید چون بعضاً برخی سئوالات مطرح شده وابسته به نمودارهای فرآیندهای مختلف این فصل است. یکی از بهترین روش­های درک این فصل مقایسه کردن فرآیندهای مختلف می­باشد. برای این کار قبل از این که به سراغ حل مسأله بروید، سعی کنید نمودارهای  (v-t)(p-t)….. را رسم کنید، چون به درک بصری شما از موضوع کمک زیادی می‌کند. در این نمودارها دقت کنید که با تغییرات دما، فشار و حجم، نمودارها چگونه تغییر می‌کنند. نمودارهای (p-v)را یک بار دیگر برای هر 4 نوع فرآیند کنار هم رسم کنید و نکات مربوط به هر فرآیند را زیر آن بنویسید و دوباره با هم مقایسه کنید. سعی کنید این نوع نمودار را حتماً کامل یاد بگیرید، چون بیش‌ترین کاربرد را دارد.

در هنگام حل تمرین‌ها و مثال‌ها دقت کنید که واحدها حتماً یکی باشد چون تنوع واحد در این فصل بسیار زیاد است. به عنوان مثال حجم می‌تواند برحسب واحد milt – lit – mm3 – m3 – cm3 بیان شود.

در هنگام حل تمرین‌ها به ترتیب زیر عمل کنید:

1.    واحدها را یکی کنید.

2.    مقدار n (مول) را حساب کنید.

3.    نوع فرآیند را مشخص کنید (این که هم‌دما است یا هم فشار و...)

4.    فرمول‌های این نوع فرآیند را بنویسید یا در ذهن خود مرور کنید.

5.    مجهول خواسته شده را حساب کنید.

نکته‌ی قابل توجه این است که فضای سؤالات تشریحی و تستی خیلی با هم متفاوت است و اکثر بچه‌هایی که سؤالات تشریحی را خوب جواب می‌دهند، در پاسخ دادن به سؤالات تستی مشکل دارند. چون از فرمول‌های این فصل به بیان‌های مختلف مسأله می‌دهند. شما باید استفاده ترکیبی از این فرمول‌ها را خوب یاد بگیرید. بنابراین مثال‌ها و تمرین‌های کتاب را حل کنید. تمامی پرسش‌های چهارگزینه‌ای کنکور سراسری و کتاب درس آزمون را چند بار بزنید تا دیگر اشتباهی نداشته باشید.

فصل دوم:  الکتریسیته ساکن

مطالب اولیه این فصل در دوره راهنمایی و فصل سوم فیزیک1 مطرح شده است که برای یادگیری بهتر می­توانید به آنها مراجعه کنید. از مباحث مهم این فصل قانون کولن، میدان الکتریکی و خازن­ها می­باشد. برای یادگیری میدان الکتریکی بهتر است مقایسه­ای با میدان گرانشی داشته­باشید و برای درک بهتر مفاهیم خازن و شارژ آنها تسلط بر مبحث پتانسیل الکتریکی حائز اهمیت می­باشد. از این فصل به بعد کل مطالب فیزیک 3 در مورد الکتریسیته است، به همین دلیل فیزیک 3 را فیزیک الکتریسیته می­نامند. لازم به ذکر است این فصل در دوره پیش­دانشگاهی تکرار نمی­شود .

/ 0 نظر / 11 بازدید